Used 2016 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 19 RLC Travel Trailer
PENDING SALE
The Cherokee Grey Wolf 19RL travel trailer by Forest River has everything a family of four would need for their next camping trip. Enjoy your time away in this model.
As you enter the trailer, to your right there is a queen bed with a shelf above the bed and a wardrobe at the foot of the bed.
The bathroom has a toilet, sink, medicine cabinet, and shower/tub.
In the gallery there is a double kitchen sink, range, and microwave along one side of the trailer. The other side has a refrigerator and a pantry.
Located in the rear there is a dinette along one side of the trailer with a TV above, and a sofa across from the dinette.
Throughout the trailer you will find many overhead cabinets as well as outside there is a large pass through storage area under the front bedroom, and much more.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# POT041B
| Sleeps | 4 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 428 lbs |
| GVWR | 7428 lbs |
| Dry Weight | 4272 lbs |
| Cargo Capacity | 3156 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| VIN | 4X4TCSU27G9125525 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


