Used 2016 Forest River RV Cherokee 264L Travel Trailer
The Cherokee 264L travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear living area.
As you enter the rear entrance, along the rear wall there are two lounge chairs. The slide offers a sofa and a dinette. You will find an optional skylight above the dinette. Next to the slide there is a nice size entertainment center. The opposite side of the trailer has a large kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry.
You will find that the bathroom is a walk-thru with a sink, medicine cabinet, and neo-angle shower on one side of the trailer and a toilet and wardrobe on the other side.
The front bedroom greets you with a queen bed. There are wardrobes on either side of the bed and a private entrance outside from the bedroom.
Outside of the trailer you can store all of your extra camping gear in the front pass thru storage area.
Let this travel trailer take you on your next trip across the country!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $2,000
Sale Price: $14,900
Stock# 2702
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 770 lbs |
| GVWR | 7770 lbs |
| Dry Weight | 6725 lbs |
| Cargo Capacity | 1045 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| VIN | 4x4tckb21gx122702 |
Cherokee 264L Reviews
-
Very well bulit bumper pull
2015 Cherokee 264L
What I liked most: the comfort level is very home like. reclining chairs are very comfortable, Ours has the power bunk beds which are excellent for little ones or for using for a safe while we are out since you have to have a key to get them down. Over all a quality well built camper.
What I'd improve: the only thing that I would improve would be a bigger hot water heater. It works great and heats up quickly but is only 6 gallons9 years ago | Lynn K. from Crossville, TN
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


