Used 2016 Forest River RV Blue Ridge 3025RLS Fifth Wheel
The Blue Ridge 3025RL fifth wheel by Forest River offers rear living area and triple slides.
As you enter the model there are two slides in the rear of the fifth wheel. The first slide has a free-standing dinette and two lounge chairs. In the rear, you will find a hide-a-bed sofa. The other slide has a 42" LED TV, fireplace below the TV, refrigerator, three burner range, and microwave. The kitchen sink is along one wall surrounded by counter space. In the middle of the kitchen you will enjoy the kitchen island with storage drawers.
Stepping up the stairs, the bathroom is to the left. Inside the bathroom you will find a toilet, shower, sink, and medicine cabinet.
The bedroom offers much space and a comfortable king bed. There is also plenty of storage with the wardrobe and shelves, drawers, and vanity. There is a TV above the vanity. The bedroom is also prepped for a washer and dryer.
You can even choose a few options, such as theater seating and a booth dinette, and a queen bed.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 47350D
Interior Color: Y
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | Y |
| Hitch Weight | 2240 lbs |
| GVWR | 14240 lbs |
| Dry Weight | 11851 lbs |
| Cargo Capacity | 2389 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| VIN | 4X4FBLF26GG101361 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


