Used 2016 Forest River RV Berkshire 38A Motor Home Class A - Diesel
Bath & 1/2 Bunkhouse, Sleeps 8, Full paint, - See it today in Rockford ILWhen you step inside the Berkshire 38A motor home by Forest River you will be stepping inside luxury. From the triple slides to the rear master bathroom the Berkshire 38A will allow you to travel in style.
Above the cab enjoy an optional 32" TV. Along one side of the motor home there is a full wall slide with a booth dinette, sofa, overhead cabinet, bunk beds with flip down monitors, two shirt wardrobes, a chest of drawers, and a Jensen 28" TV.
In the kitchen area you will find a slide with a residential refrigerator or you can choose an optional gas/electric refrigerator, pull-out countertop extension, three burner range, microwave, and double kitchen sink. Adjacent to the slide there is a 46" TV with an optional fireplace below the TV.
Continuing toward the rear of the motor home you will come to a convenient half bath.
The bedroom has a slide with a queen bed and overhead cabinet. Located just past the bedroom you will find a master bath with a shower, linen closet, sink, area that is prepped for a 2 piece washer/dryer, and a toilet.
Come step inside the Berkshire 38A and let your next dream vacation begin!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $21,295
Sale Price: $108,700
Stock# GW9502A
Chassis: Freightliner XCR
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 27910 lbs |
| Fresh Water Capacity | 86 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Generator | Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 78170 |
| Engine | Cummins ISB 340HP |
| Chassis | Freightliner XCR |
| Horsepower | 340 hp |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 5 |
| VIN | 4UZAB2DT7FCGW9502 |
Berkshire 38A Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


