Used 2016 Forest River RV Avenger 27DBS Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
The single slide Avenger ATI 27BBS travel trailer by Prime Time Manufacturing offers a great living area and plenty of room for your friends and family.
Inside the model, to the left is a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, pantry, and wardrobe. The opposite side has a slide with a sofa and dinette. You can enjoy watching tv on the entertainment center, which can easily be viewed from the kitchen and living area.
The rear of the travel trailer offers a bathroom with a sink outside of the bathroom. Inside the bathroom you will find a tub, and a toilet.
There is a large double bunk in the rear as well, for added sleeping space for your kids or for friends.
The front of the travel trailer has a queen bed and two closets.
With overhead cabinets throughout the 27BBS Avenger, storage of your necessary items is not a problem.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# UT280270
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 679 lbs |
| Dry Weight | 5766 lbs |
| Cargo Capacity | 1865 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST205/75R14/C |
| VIN | 5ZT2AVSB3GB911180 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


