Used 2016 Fleetwood RV Storm 30L Motor Home Class A
Enjoy all of your cross country excursion in this Fleetwood Storm class A coach. There is sleeping for four, and plenty of room to move around with two nice slide outs.
As you enter there is a free standing recliner to your right that sits behind the front passenger seat. Straight ahead you will find a slide out 74" sofa bed with a 22" x 46" dining table for meals. The slide also contains the kitchen refrigerator, and there are three sets of seat belts for use on the sofa as you travel.
To the left of the entrance is the main kitchen area which features a three burner range with microwave oven above, some counter space making prep work easy, and a double kitchen sink. There are plenty of overhead cabinets, and a pantry located just off the slide near the refrigerator for more storage. Above the counter area there is a 32" LED TV on a swing arm mount for convenient viewing.
Heading toward the back of the coach find a walk-through bath with shower on the your right. There is a toilet and vanity with sink including overhead storage on the left. The vanity also provides a little counter space as well.
Last, but not least, is a comfy rear bedroom featuring a queen bed slide with nightstands on either side of the bed. There is a wardrobe and dresser along the opposite wall with a 19" LED TV, plus so much more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 326582
Chassis: Ford 362hp
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan QG 4000 |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 5822 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford 362hp |
| VIN | 1F65F5DY2F0A08999 |
Storm 30L Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


