Used 2016 Fleetwood RV Southwind 34A Motor Home Class A
The 34A Southwind class A gas motor home by Fleetwood RV is not lacking for space and is super inviting. The l-shaped jackknife sofa is sure to catch your eye.
As you step inside to your left is a double kitchen sink, as well as a three burner range, microwave, refrigerator, and a 40" LED TV. The opposite side has a pantry, dinette, l-shaped jackknife sofa, and a sofa cabinet slide.
The side aisle bathroom is on the left as you proceed to the rear of the motor home. In the bathroom you will find a linen cabinet, corner angle shower, sink, and a toilet.
The bedroom has a queen bed and nightstand slide. There are two wardrobes which provide plenty of storage space, as well as a dresser. You can enjoy resting on the bed and watching TV on the 32" LED TV.
This motor home is not lacking for storage space with all of the overhead cabinets. You can choose many options to make the motor home more of your own, such as a front 32" LED TV, exterior entertainment center, three burner range with oven, washer & dryer, electric fireplace, facing dinette, free-standing dinette with credenza, king bed, queen bed with air mattress and much more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# IGSN-16612794
Chassis: Ford
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford |
Southwind 34A Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


