Used 2016 Fleetwood RV Flair 29T Motor Home Class A
When you are needing to get away and go on that vacation across the country that you've always dreamed about, let the Flair 29T take you there in style. This Flair class A gas motor home by Fleetwood RV features a single slide.
As you enter the motor home, to the left there is a storage closet. To the right of the entrance you will find a 66" jack-knife sofa. On the opposite side of the motor home there is a slide which helps to open up the living area. On the slide there is a 41" x 70" dinette with a 32" LED TV above the dinette, double kitchen sink, three burner range, and refrigerator. Across from the refrigerator there is a pantry where you can store your canned goods.
The bathroom has a toilet, sink, medicine cabinet, and shower.
After a fun day outside you can retreat to the rear bedroom where you will find a queen bed with wardrobes on either side of the bed. Along the wall you find a 19" LED TV swing-arm.
Options may include: a driver/passenger pedestal table, hide-a-loft drop down queen bed.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 9788
Chassis: Ford 362 hp
Exterior Color: BROWN
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Exterior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 16685 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford 362 hp |
| VIN | 1F64F5DY0F0A13095 |
Flair 29T Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


