Used 2016 EverGreen RV i-Go G240DBD Travel Trailer
An outside kitchen, rear double bunk, and single slide are just a few of the features that you will find on this i-Go travel trailer by EverGreen RV.
Step inside model G240DBD and find a LCD entertainment center straight in front of you. To the right is the bedroom with a queen bed with storage below and wardrobes on either side.
The kitchen area has a pull out drawer, large sink, three burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side of the trailer you will find a slide with a u-dinette. Next to the dinette there is storage for your food items with the pantry.
The rear bathroom has a toilet, sink, medicine cabinet, and 40" tub.
You will also find a double bunk in the rear of the trailer.
Outside you can enjoy fixing meals at the outside kitchen which features a two burner range, sink, and refrigerator.
Storage shouldn't be a problem with all of the overhead cabinets throughout the trailer as well as the pass thru storage area along the front of the trailer. In the rear you will also find an outside shower where you can easily wash off dirt or mud, plus much more.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# CT2600373
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 520 lbs |
| GVWR | 6495 lbs |
| Dry Weight | 5127 lbs |
| Cargo Capacity | 1069 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | ST205/75R14-C |
| VIN | 5ZWTGJE2XG1005429 |
i-Go G240DBD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


