Used 2016 EverGreen RV Amped 32GS Toy Hauler Travel Trailer
The single slide 32GS Amped toy hauler travel trailer offers a u-dinette slide and plenty of room for friends and family.
The rear ramp offers plenty of room for easy loading and unloading of your off-road toys. In the rear you will also find a sleeper sofa with a queen bed above. In the corner there is a comfortable lounge chair.
The bathroom has a toilet, sink, and corner shower.
In the kitchen you will find a pantry, refrigerator, three burner range, large sink, and a u-shaped dinette slide. Along one wall you can enjoy the entertainment center.
There are steps on either side of the entertainment center that will lead you into the bedroom. After a full day of playing outside you can relax on the comfortable queen bed. There are also two wardrobes, one on either side of the bed, and much more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $6,197
Sale Price: $36,995
Stock# 98008
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1183 lbs |
| GVWR | 14900 lbs |
| Dry Weight | 9940 lbs |
| Cargo Capacity | 4123 lbs |
| Fresh Water Capacity | 174 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| VIN | 5ZWTMUE22F1009192 |
Amped 32GS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


