Used 2016 EverGreen RV Amped 27FS Toy Hauler Travel Trailer
When you are ready to get away from the hustle and bustle of life, and enjoy the outdoors, use the 27FS Amped toy hauler travel trailer by Evergreen RV to transport your off-road toys!
Easily load your off-road toys in the cargo area. Once you get to your destination, you can enjoy the Happijak sofas and above there is additional sleeping space with the queen bed. Moving forward there are two wall-mount sofas with tables. You can choose to have an optional slide out where one of the wall-mount sofa is located, and across from the optional slide you can also choose to have optional chairs and an end table.
As you enter the main entry door, to the right there is a refrigerator and pantry. Straight in from the entry door you will find the rest of the kitchen area with a large sink, TV overhead, three burner range, and overhead cabinet where you can store dishes.
Head back toward the front of the trailer, and you will find the bathroom on the left. Inside the bathroom area there is a toilet, corner shower, and linen cabinet for towels. Across the hall there is a sink and a medicine cabinet.
Step into the front bedroom and this can be your haven after a fun filled day of outdoor adventure! In the bedroom there is a queen bed with an overhead cabinet. On either side of the bed there are wardrobes for additional storage, and more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# IGSN-9245834
| Sleeps | 8 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1164 lbs |
| GVWR | 11900 lbs |
| Dry Weight | 7375 lbs |
| Cargo Capacity | 3693 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
Amped 27FS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


