Used 2016 Dynamax FORCE HD Force Hd Motor Home Class C
Dynamax FORCE HD 37BH HD Super C Diesel motorhome highlights:
- Bunk Beds
- Hide-A-Bed Sofa
- Bunk Over Cab
- Three-Burner Cooktop
- Double Slides
The kids are going to love this motorhome that features bunk beds and includes two bunk CD/DVD players with monitors. Mom and dad will enjoy the king bed and you'll find additional sleeping space on the bunk over the cab and the furniture once converted. Prepare meals each day just like you would at home with a three-burner cooktop and a convection microwave. This model also includes a pantry for dry goods and a countertop extension for more prepping space. After you've spent the day outdoors, make it a family movie night since this model includes a 39" TV on an electric swivel bracket and you'll find plenty of seating space on the hide-a-bed sofa, the Dream Dinette, or the love seat!
With each Dynamax Force HD super C diesel motorhome, you will appreciate seamless rotocast storage with LED lights, aluminum storage doors with paddle latches, and plenty of interior storage so you can bring all your comforts of home with you. You'll find coordinating window treatments and hardwood shaker-style cabinetry, along with LED recessed ceiling lights and under-cabinet lighting in the kitchen. Sleep peaceful each night on a king bed that features a deluxe padded headboard and a designer bedding package and the LED reading lights allow you to enjoy your favorite book before bed. These models also include an Oxygenics Body Spa RV shower head, a glass shower door, and a shower skylight so you can clean up everyday just like you would at home.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# UM950786
Chassis: Freightliner M2 106
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 40 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 20000 lbs |
| GVWR | 33000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 94 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 85931 |
| Engine | Cummins ISL 8.9L Turbo Diesel |
| Chassis | Freightliner M2 106 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 268 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Torque | 1000 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential w/Ice Maker |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 39" LED TV, BR 32" LED TV, Ext 32" LED TV |
| Awning Info | 13' 6" Power w/LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 54000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1FVACXCY6GHGY8823 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


