Used 2016 Dutchmen RV Denali 262RLX Fifth Wheel
The Dutchmen Denali 262RLX fifth wheel highlights a rear living, two slide outs, and an oversized u-shaped dinette.
As you enter the fifth wheel, you are greeted by the combined living/kitchen area. There are two lounge chairs with an end table between them and overhead cabinets. The slide out houses a tri-fold memory foam sofa bed with overhead cabinets and an oversized u-shaped dinette. An entertainment center is located at the front of the living area. The kitchen wall has a generous pantry, 8 cubic foot refrigerator, three burner stove top with overhead microwave, angled double kitchen sink and overhead cabinets.
Step up to a corner linen cabinet and a side-aisle bathroom complete with toilet, overhead cabinet, angled shower with skylight and a vanity sink with medicine cabinet.
The private front bedroom highlights a large wardrobe slide out, queen bed with a wardrobe on one side and a night stand with shirt closet above on the other side. Overhead cabinets are also mounted above the bed.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# IGSN-9268426
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 1651 lbs |
| Dry Weight | 8038 lbs |
| Cargo Capacity | 2522 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Denali 262RLX Reviews
-
Very nice fifth wheel
2016 Denali 262RLX
What I liked most: We loved all the comfort this fifth wheel provided. We were very pleased with the quality of everything. We have always loved roughing it when we went camping. I'll tell you it was nice to come in an watch a movie and hang out with the air conditioning. The bed is very comfortable. The kitchen layout was comfortable. We had four large adults and never seemed to get in anyone's way.
What I'd improve: Chair that needs to slide into the doorway before you can close the slide is very hard to move. Sliding feet or something.11 years ago | Kim T. from Blackfoot, ID
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


