Used 2016 Dutchmen RV Coleman Lantern LT Series 16FBWE Travel Trailer
This Coleman Lantern LT Series 16FBWE by Dutchmen is nice size travel trailer. This travel trailer can easily accommodate a family of two or three people.
In the front you will find a comfy queen bed with shirt closets on both sides of the bed, and an overhead storage cabinet also.
There is a dinette/gaucho with overhead cabinets across from the kitchen area which provides a pantry for dry goods, a two burner cook-top, kitchen sink, microwave oven, and more overhead cabinets plus lower storage too.
The rear corner features a bath with shower and toilet.
A convenient entry closet can be found to the left of the entry door along with TV hookup, and so much more!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 1DT6509A
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 8 ft 11 in |
| Hitch Weight | 419 lbs |
| Dry Weight | 3168 lbs |
| Cargo Capacity | 632 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 4YDT19227GH930418 |
Coleman Lantern LT Series 16FBWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


