Used 2016 Dutchmen RV Coleman Lantern LT Series 16FB Travel Trailer
This Coleman Lantern LT Series 16FB by Dutchmen is nice size travel trailer. This travel trailer can easily accommodate a family of two or three people.
In the front you will find a comfy queen bed with shirt closets on both sides of the bed, and an overhead storage cabinet also.
There is a dinette/gaucho with overhead cabinets across from the kitchen area which provides a pantry for dry goods, a two burner cook-top, kitchen sink, microwave oven, and more overhead cabinets plus lower storage too.
The rear corner features a bath with shower and toilet.
A convenient entry closet can be found to the left of the entry door along with TV hookup, and so much more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# P933156
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 8 ft 11 in |
| Hitch Weight | 339 lbs |
| Dry Weight | 3088 lbs |
| Cargo Capacity | 712 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 4YDT16F17GH933156 |
Coleman Lantern LT Series 16FB Reviews
-
The right size for towing
2016 Coleman Lantern LT Series 16FB
What I liked most: Low profile
What I'd improve: I just wished it had a double axle, It seems to easy to over load. Drain piping to close to the ground, the axle should be below the leaf springs for the needed height gain. Get rid of the Elgoucho seating and install cafe style. (View pictures of the change I made for improvement)10 years ago | Robert M. from Trenton, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


