Used 2016 Dutchmen RV Coleman 296RK Travel Trailer
SALE PENDING
SALE PENDING
This Dutchmen Coleman Lantern 296RK travel trailer features dual slides, a rear kitchen, a front bedroom, plus so much more!
As you step inside to your left are two lounge chairs and end table between, plus overhead storage for your movies and such. Next, the u-shaped countertop begins along the curb side wall and continues along the rear wall. The kitchen includes a double sink, three burner range, microwave, refrigerator, pantry, plus storage above for your dishes and things.
The first slide in the living/kitchen combined space features a booth dinette, and sofa with overhead storage. An entertainment center is along the interior wall for easy viewing from every seat.
Heading towards the front the side aisle bath features a corner shower, sink, toilet, linen cabinet slide out, and second sliding door into the bedroom.
The front bedroom features a queen bed, dual shirt closets, dual nightstands, an overhead shelf, and a slide out wardrobe within the linen cabinet slide mentioned above allowing more walk around space in the bedroom and bathroom.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 25-599
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| Dry Weight | 6660 lbs |
| Cargo Capacity | 3020 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 40 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4YDT29620GH934060 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


