Used 2016 Dutchmen RV Aspen Trail 2720RKS Travel Trailer
CALL FOR MORE INFORMATION ~ STOCK PHOTOS NOT ACTUAL2016 Dutchmen Rv Aspen Trail 2720RKS Highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
This Aspen Trail 2720RKS travel trailer offers plenty of space and amenities for you to enjoy while camping.
Step inside and see just how comfortable you will be with a rear kitchen layout including a refrigerator, three burner range plus microwave oven overhead, and counter space. There is also a double sink and pantry along the rear wall with an overhead cabinet in the corner for dishes and things.
To the left of the entry door find two lounge chairs with storage above both. Opposite enjoy the space created by a large slide out 68" sofa, and booth dinette. Both can be used for seating and added sleeping space if needed at night. There is also an entertainment center nearby for your enjoyment.
A walk-through bath to your right as you head up front features a corner 32" radius shower and sink on the right and toilet with linen storage above on the left.
A sliding door opens up into the front bedroom where you will enjoy a restful nights sleep on the queen size bed provided. There are shirt closets on both sides, along with an overhead shelf for your things, and more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $5,509
Sale Price: $16,486
Stock# 101830
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| Dry Weight | 6380 lbs |
| Cargo Capacity | 3300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| VIN | 4YDT27228GY920921 |
Aspen Trail 2720RKS Reviews
-
Wonderful for couple, has great space and I LOVE the kitchen
2015 Aspen Trail 2720RKS
What I liked most: I love the kitchen and has plenty of room inside for 6 adults to sit and relax comfortably in case of inclement weather and can't be outside. The bathroom is a nice size and I like the laundry chute so dirty clothes don't take up inside space.
What I'd improve: I would love to have drawers that pull out under the dinette seats, it would make that storage space much easier to access. The shelves in the pantry are too flimsy, we have had to replace them already10 years ago | Cherlyn C. from Toney, AL
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


