Used 2016 Cruiser Stryker ST-2912 Toy Hauler Travel Trailer
Clear Title - Handyman Special
2016 Cruiser Stryker 2912
Clear Title
STK: E201
** THIS UNIT JUST ARRIVED FROM AUCTION. HAS NOT BEEN INSPECTED OR REPAIRED BY A TECH. WE ARE ONLY AWARE OF WATER DAMAGE **
For more information, call 660-885-5555 and ask for Andy, OR you can call him directly @ 660-924-1196!
You are sure to enjoy your next toy hauling adventure in this Crusier Stryker ST-2912 toy hauler travel trailer. There is a KING size bed, single slide out, dual entry bath, plus much more!
The front private bedroom includes a king size bed with storage on either side of the bed, plus overhead cabinets, and of course the big stuff like extra blankets and things can be stored beneath the bed. In the back the 5,000 lb. tie downs will keep your precious cargo secure as you travel, and once parked you will enjoy all the amenities you need to take your fun up a notch or two!
The rear ramp door makes loading and unloading a cinch. With the fold up sofa tucked away and the swivel rockers moved into the hall up front you will have 12' garage space up to 16'3" of toy parking space. Once you reach your destination and the toys are removed you can easily configure the space to allow for so much more living space inside.
The electric bed above the tri-fold power bed below provides plenty of seating during the day and sleeping space for friends and family at night in the rear of the unit. A flip up sofa is available along the road side, and two swivel rockers make for comfortable seating when you just want to kick back and reminisce about the days adventure. There are also plenty of overhead cabinets throughout the unit to keep things tucked away and organized.
Cook up all of your meals and snacks easily in the Stryker kitchen which features a refrigerator, double sink, counter space, three burner range, and microwave oven, plus ample storage for all of your dishes and things.
Head up front to a side aisle bath where you can easily clean-up with a corner shower, linen cabinet, sink with medicine cabinet, plus toilet. There is a second bathroom door that leads directly into the front master bedroom where you will find a lift-up king bed, wardrobe storage, and so much more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# E201
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft 2 in |
| Hitch Weight | 760 lbs |
| GVWR | 11520 lbs |
| Dry Weight | 7063 lbs |
| Cargo Capacity | 4457 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 63 gals |
| Black Water Capacity | 63 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5RXTG2925G2205186 |
Stryker ST-2912 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


