Used 2016 Cruiser Shadow Cruiser S-280QBS Travel Trailer
View all Shadow Cruiser Floorplans
2016 S-280QBS Features and Options
2016 Cruiser RV Shadow Cruiser 280QBS
What Our Customers Are Saying
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Ron Hoover RV & Marine Centers
Location: Amarillo
Stock# 93651
Location: Amarillo
Stock# 93651
Stock# 93651
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 S-280QBS Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 690 lbs |
| GVWR | 7690 lbs |
| Dry Weight | 5450 lbs |
| Cargo Capacity | 2240 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5RXTD2826G1033492 |
For more information
Contact Us
Shadow Cruiser S-280QBS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


