Used 2016 Cruiser Shadow Cruiser S-195WBS Travel Trailer
Just Reduced! Nice Fiberglass Couple's Camper with Slide! Call Today (847) 395-9500
This single slide Shadow Cruiser travel trailer by Cruiser RV has just what you need to make camping enjoyable.
As you step inside model 195WBS you will see a queen bed to your right. Storage can be found in either bedside wardrobe or in the overhead cabinet.
In the kitchen area you have a refrigerator and a three burner range with oven. A double kitchen sink for food prep and cleanup makes cooking easy.
On the opposite side of the trailer there is a slide out with a sofa/sleeper and table. A TV cabinet is located off to the side.
The rear of this unit features a full bath with toilet, sink, medicine cabinet, and corner shower. Plus there is a large wardrobe for linens and things.
There is also a front pass-thru storage compartment for exterior camping gear and so much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 318293
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 540 lbs |
| GVWR | 6140 lbs |
| Dry Weight | 3900 lbs |
| Cargo Capacity | 2240 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 5RXDB2228G1318293 |
Shadow Cruiser S-195WBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


