Used 2016 CrossRoads RV Zinger M-26 KS Travel Trailer
" LET'S GO CAMPING " Find Your Away at Campers Inn RV Kingston, NH;
If you are ready for your next camping trip, then let the CrossRoads Zinger ZT26KS travel trailer be your weekend retreat.
Inside the trailer there are two slides. The first slide has a three burner range, microwave, and refrigerator. Adjacent to the slide there is a pantry and wardrobe. On the opposite side of the trailer you will find a slide with a booth dinette and a sofa. In the middle of the kitchen the kitchen island has a double kitchen sink and extra counter space for food prep. Along the front of the living area you will find an entertainment center that you are sure to enjoy.
The front bedroom has a queen bed with shirt closets and nightstands as well as an overhead cabinet.
In the rear of the trailer you will find the bathroom with a sink, medicine cabinet, toilet, and tub. There is also a convenient entry door which leads outside.
Also in the rear of the trailer there is a set of double bunks and a ladder for easy access to the top bunk, and so much more!
If you enjoy grilling, then you may want to add an optional grill.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 106217A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 758 lbs |
| GVWR | 9558 lbs |
| Dry Weight | 6620 lbs |
| Cargo Capacity | 2938 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4V0TC2621GJ009180 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


