Used 2016 CrossRoads RV Z 1 ZT278RR Toy Hauler Travel Trailer
This CrossRoads Z-1 ZT278RR toy hauler travel trailer will have no trouble getting you and a few toys to your favorite locations for fun.
The rear ramp door makes loading and unloading a cinch. Inside you will find a dinette table that will be great at mealtime, and just hanging out. There are overhead storage cabinets along one side for your things.
There is an entertainment overhead and storage cabinets up above. On the opposite side find the kitchen area with a double sink, three burner range with overhead microwave, refrigerator, and pantry.
A convenient bathroom is located straight inside across from the side entry door. The bathroom offers a shower, sink, medicine cabinet, and toilet.
In the front bedroom you will find a queen size bed with overhead storage, and shirt closets.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 315021
| Sleeps | 4 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 746 lbs |
| GVWR | 7746 lbs |
| Dry Weight | 5120 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 205/75R15C |
| VIN | 4V0TC2725GJ008063 |
Z 1 ZT278RR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


