Used 2016 CrossRoads RV Sunset Trail Super Lite ST300BH Travel Trailer
The Sunset Trail Super Lite ST300BH travel trailer by CrossRoads RV offers two slides and a rear bunk house.
To the right of the entrance is a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
The main living and kitchen area has an entertainment center in the front, and one side has a slide with a sofa and dinette. Next to the dinette there is a large pantry. The opposite side of the travel trailer has a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
The side aisle bath has a toilet, sink, and corner shower.
The rear bunk house offers a sofa slide on one side and an entertainment center with a bunk above the entertainment center on the other side.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as an exterior pass thru storage. You are also sure to enjoy the outside kitchen which has a sink, and refrigerator.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 25991RB
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 9 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 674 lbs |
| GVWR | 7674 lbs |
| Dry Weight | 6098 lbs |
| Cargo Capacity | 1576 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 205/75R15C |
| VIN | 4V0TC3029GE016398 |
Sunset Trail Super Lite ST300BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


