Used 2016 CrossRoads RV Sunset Trail Reserve ST33FR Travel Trailer
The Sunset Trail Reserve ST33RF travel trailer by CrossRoads RV offers triple slides and a rear bunk house.
As you enter the travel trailer, to the left there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. The opposite side of the travel trailer has a slide with a sofa and super booth dinette. Next to the dinette you will find a wardrobe/pantry. Along the front wall of the main living area there is a nice size entertainment center.
The front bedroom has a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
Proceeding toward the rear of the trailer, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, and corner shower.
The rear bedroom has two slides on either side of the trailer. Each slide offers a sofa and flip-up bunk. Along the rear wall you will find an entertainment center base.
Outside you can enjoy the exterior kitchen which has a sink, and two burner range.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $32,341
Sale Price: $18,900
Stock# 9859
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 914 lbs |
| GVWR | 9714 lbs |
| Dry Weight | 7680 lbs |
| Cargo Capacity | 2034 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| VIN | 4V0TC3327GE016783 |
Sunset Trail Reserve ST33FR Reviews
-
Bad Paint it faded
2014 Sunset Trail Reserve ST33FR
What I liked most: I like the unit other than CR won't accept responsibilty for inferior paint and the process.
What I'd improve: Better quality control and responsiveness from Crossroads. 1 yr warranty on paint that is faded. Pathetic...Buyer beware.... crossroads won't back their product on something totally out of your control. Big investment w no backing.10 years ago | Stephen M. from Norwell, MA
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


