Used 2016 Coachmen RV Pursuit 29 SB Motor Home Class A
NO HIDDEN FEES EVER!! NO DEALER FEES!!
Double slides make this Pursuit class A coach feel a lot like home. You will enjoy traveling with family and friends in this comfortable Coachmen motor home.
Model 29SB features a jack-knife sofa to the right of the entry door which includes overhead storage. There is an electric drop down bunk above the cab area for additional sleeping space if needed also.
Opposite the door side is a slide out booth dinette and three burner range, plus a double sink. An entertainment center is located along the interior wall near the dinette slide for your enjoyment.
To the left of the entry door is a handy broom closet, refrigerator, and a pantry.
As you head toward the rear of the coach find a large vanity with sink on the left, plus a private toilet and shower with linen cabinet on the right. Beyond the bath area find a queen bed slide with overhead storage including nightstands on both sides of the bed. There is also a wardrobe and drawers on the opposite side of the bed for all of your clothing storage needs, and so much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $13,000
Sale Price: $47,995
Stock# U11864
Chassis: Ford
Exterior Color: 2 choices, Standard & Optional
Interior Color: Mocha Spice, Honeycomb, Pepper
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Interior Color | Mocha Spice, Honeycomb, Pepper |
| Exterior Color | 2 choices, Standard & Optional |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 6.8L V10 362HP |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F65F5DY5F0A11864 |
Pursuit 29 SB Reviews
-
Full-time RVing
2015 Pursuit 29 SB
What I liked most: I love the way the bathroom opens up to a great RV size. The shower is also a good size and easy to use as water saver. I love all the storage in the bedroom and kitchen.
What I'd improve: We added a mattress top and now the bed is comfortable. The placement of the TV is not convenient or comfortable. When I am in the kitchen I am blocking the TV for everyone else. When sitting on the couch you must turn your head to the left to watch TV. We would prefer two wall hugger and swivel recliners in that area.10 years ago | Keith C. from Port Charlotte, FL
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


