Used 2018 Coachmen RV Prism 2200 Motor Home Class C
2018 2200 Features and Options
This Coachmen Prism class C diesel coach is just what you need to venture away from home for awhile! Model 2200 LE is filled with all the amenities you need to make traveling comfortable, convenient, and fun!
Step inside and take a look back at the open floor space created with a large slide out along the driver side. The slide features a u-shaped dinette, pantry, and queen size bed with shelf. You can also opt. for double recliners, or a sofa in place of the u-dinette if you wish.
Above the cab area you can enjoy added sleeping space thanks to a 46" x 91" bunk for one more traveler.
In the very rear there is plenty of clothing storage with a closet for hanging clothes, plus a linen cabinet just outside the rear corner bath. Enjoy the convenience of an on board full bath with a shower, toilet, and vanity with sink including overhead medicine cabinet.
The kitchen makes it easy to create meals and snacks as you travel. With a refrigerator, three burner range including overhead microwave oven, and a double sink for cleaning up, you can definitely save by not eating out while you are on the go. There is even a counter top extension for added space, plus overhead storage for all of your dishes and things.
Along the passenger side just in front of the kitchen area there is a single seat with storage above, plus so much more!
You will even enjoy the outside entertainment center for watching your favorite movies out under the stars!
Step inside and take a look back at the open floor space created with a large slide out along the driver side. The slide features a u-shaped dinette, pantry, and queen size bed with shelf. You can also opt. for double recliners, or a sofa in place of the u-dinette if you wish.
Above the cab area you can enjoy added sleeping space thanks to a 46" x 91" bunk for one more traveler.
In the very rear there is plenty of clothing storage with a closet for hanging clothes, plus a linen cabinet just outside the rear corner bath. Enjoy the convenience of an on board full bath with a shower, toilet, and vanity with sink including overhead medicine cabinet.
The kitchen makes it easy to create meals and snacks as you travel. With a refrigerator, three burner range including overhead microwave oven, and a double sink for cleaning up, you can definitely save by not eating out while you are on the go. There is even a counter top extension for added space, plus overhead storage for all of your dishes and things.
Along the passenger side just in front of the kitchen area there is a single seat with storage above, plus so much more!
You will even enjoy the outside entertainment center for watching your favorite movies out under the stars!
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Sale Price:
$49,900
Blue Compass RV
Location: Tampa FL
Stock# CM52703
Location: Tampa FL
Stock# CM52703
Chassis: 3500 Freightliner
Stock# CM52703
Chassis: 3500 Freightliner
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2018 2200 Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9730 lbs |
| Cargo Capacity | 1196 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 30185 |
| Engine | 3.0L V6 Turbo |
| Chassis | 3500 Freightliner |
| VIN | WDAPF4CC0G9679089 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


