Used 2016 Coachmen RV Leprechaun 317SA Motor Home Class C
Just Arrived Photos Coming Soon
This Coachmen Leprechaun 317SA class C gas motorhome features double slide outs, an outdoor camp kitchen, and all the space you need to enjoy spending time on the road.
Enter and see a spacious combined kitchen and living area with the sofa slide out fully extended. There is a booth dinette to the right of the door which includes overhead storage. Above the front cab area you can enjoy the extra sleeping space with a 57" x 95" bunk, or opt. for an entertainment center and storage if the sleeping area is not needed. The sofa slide includes the refrigerator giving you a bit more walking around space inside.
You will not have a problem cooking light meals and snacks while you are on the go with the amenities provided. There is a three burner range with microwave oven, a double kitchen sink, and plenty of overhead storage cabinets, plus lower cabinetry, and drawer space too.
From the entry door head left up a single step to the rear bath and master bedroom. Notice a convenient pantry on your right just before the bathroom door. The bath features an angled shower, toilet, sink, and linen cabinet plus a private entry into the bedroom.
In the private bedroom you will enjoy a queen bed with overhead storage, nightstands, and bedside wardrobes. There is also a slide out wardrobe on the roadside.
Outside you are sure to enjoy the camp kitchen and entertainment center when relaxing in the great outdoors!
You may choose optional recliners in place of the sofa in front if you like, and you may also choose an optional driver swivel seat, plus much more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 6738
Chassis: Ford 450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12250 lbs |
| Cargo Capacity | 2280 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 21314 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford 450 |
| VIN | 1FDXE4FS9FDA33771 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


