Used 2016 Coachmen RV Freelander 32BH Chevy 4500 Motor Home Class C
27,560 Miles!This Freelander 32BH class C coach by Coachmen RV will have you and the kids excited about your next adventure. This unit features two slides with one slide including a set of bunk beds!
Step inside and find a spacious interior with the living area slide fully extended. There is a 42" x 71" booth dinette with overhead cabinets on the door side. Across the room there is a 74" sofa and three burner range slide. The refrigerator and pantry are found on the left side of the entry door, and the double kitchen sink is located along the interior wall along with a counter top and more overhead storage.
Heading back there is a single step up to the bed and bath area. There is a bath on your right side which includes a shower, linen cabinet, toilet, and vanity with sink, plus medicine cabinet.
On the left side of the hall there is a slide out set of bunks and a bedroom wardrobe and dresser. The bedroom area features a queen size bed with nightstands on both sides along with overhead cabinets above the bed, and so much more!
This model is also available with a Ford 450 chassis with 6.8L V10 engine.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# SN-1001
Chassis: Chevy 4500
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14200 lbs |
| Dry Weight | 12250 lbs |
| Cargo Capacity | 2200 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Engine | 6.0L V8 |
| Chassis | Chevy 4500 |
Freelander 32BH Chevy 4500 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


