Used 2016 Coachmen RV Freedom Express Liberty Edition 322RLDS Travel Trailer
Spacious Living Area!This Freedom Express Liberty Edition 322RLDS travel trailer features a rear living area, triple slides, and a convenient kitchen island.
Step inside and be greeted by a spacious interior. Straight in from the entry door is a full bath with angled shower, toilet and sink. There is also a linen cabinet in the bedroom slide that is easily accessible in the bath with a second entry door that leads into the bedroom.
Continuing to the right is the private master bedroom featuring a queen bed with wardrobes on both sides of the bed, plus an additional wardrobe in the slide out that also includes the bath linen cabinet.
Centrally located just inside the entry door is a hutch to your immediate left along with a closet opposite just off the bathroom wall before you move into the main combined living and kitchen area. There is also a center kitchen island that features a double kitchen sink while also providing added counter space for food prep.
There are dual slides opposite one another in the main living space that gives the entire unit an at-home feel. One slide features a booth dinette and theater seating with cup holders, plus overhead storage for your things.
Directly across from the theater seating is an entertainment center which is part of a slide that also features a pantry, refrigerator, three burner range, and counter space with a microwave oven overhead.
There is a rear sofa with end tables on either side that can easily view the entertainment center nearby, and the overhead cabinets provide more storage space too.
You will also enjoy the exterior pass-through storage compartment for all of your outdoor camping gear, plus there is an outdoor entertainment center so you can enjoy your favorite show or movie in the great outdoors, plus so much more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $13,073
Sale Price: $15,883
Stock# 1GA019512
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 954 lbs |
| GVWR | 9800 lbs |
| Dry Weight | 7449 lbs |
| Cargo Capacity | 2351 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| VIN | 5ZT2FEXB1GA019512 |
Freedom Express Liberty Edition 322RLDS Reviews
-
Spacious kitchen and living area
2016 Freedom Express Liberty Edition 322RLDS
What I liked most: Kitchen has 10 cabinets for storage and lots of walking space. Living area has plenty of room to look at the TV which can be seen by pretty much every seat. Each piece has a storage compartment underneath. Two speakers above the one couch area are great for watching TV. The other couch area has some nice looking counters on each side. The bedroom has plenty of sto rage with 2 vertical wardrobe cabinets that also have mirrors on them, as there are 4 cabinets overhead.
What I'd improve: Counters on each side of the couch could have storage compartments. The tv cannot be seen from the kitchen.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


