Used 2016 Coachmen RV Freedom Express 301BLDS Toy Hauler Travel Trailer
Check out this 301BLDS Freedom Express toy hauler travel trailer by Coachmen RV. It has a rear ramp door for easy loading into a 10' garage space. Inside the cargo area you will find plenty of overhead cabinetry for storage plus a TV overhead cabinet as well. There are two fold down sofas with a removable table between, plus an optional electric lift queen bed above. There is also a convenient cargo side entry door.
Step inside the main living area which features a large u-shaped dinette slide. Directly across the room is the complete kitchen featuring a refrigerator, three burner range with microwave, and double kitchen sink. There is also an entertainment center that can be viewed easily from the dinette.
Up front there is a comfortable queen bed with overhead storage cabinet and side wardrobe. The bath is nearby with a private toilet and tub/shower area with a separate sink just outside the bath door.
You will find plenty of storage throughout the interior with a pantry, and several convenient overhead storage cabinets. For all of your outdoor gear there is a front pass-thru storage compartment, and so much more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $3,100
Sale Price: $17,895
Stock# 59003
Exterior Color: BK/TN
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Exterior Color | BK/TN |
| Hitch Weight | 950 lbs |
| GVWR | 10901 lbs |
| Dry Weight | 6779 lbs |
| Cargo Capacity | 4122 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 5ZT2FEVB7GA020098 |
Freedom Express 301BLDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


