Used 2016 Coachmen RV Freedom Express 297RLDS Travel Trailer
Step into this 297RLDS double slide Freedom Express deep slide travel trailer by Coachmen RV. With dual slides this unit provides plenty of interior space. The main entry door leads right into a rear living area with two lounge chairs including end tables and overhead storage. The living area slide features a sofa with storage above, and a large u-shaped dinette for plenty of seating at mealtime.
The kitchen features a double sink for easy clean-up plus meal prep along with a three burner range with overhead microwave, a refrigerator, and a pantry for added storage. There is also an entertainment center in the living room and kitchen area for your enjoyment.
Enjoy full bath amenities in the walk-thru bathroom featuring an angled shower, toilet, sink, and linen/wardrobe combo. A sliding door separates the bathroom from the front bedroom which features a slide out queen bed. There is a full wall wardrobe provided along the front with a dresser that includes overhead storage opposite the slide out bed. The bedroom also features its own private entry/exit door, plus so much more!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# GA3028
Interior Color: Sandstone, Chestnut, Cashmere
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | Sandstone, Chestnut, Cashmere |
| Hitch Weight | 898 lbs |
| GVWR | 9800 lbs |
| Dry Weight | 6845 lbs |
| Cargo Capacity | 2955 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
Freedom Express 297RLDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


