Used 2016 Coachmen RV Freedom Express 257BHS Travel Trailer
Enjoy all of your adventures in this Coachmen Freedom Express bunkhouse travel trailer 257BHS. Inside you will enjoy added foot traffic space because of the single slide out, a set of double bed bunks so you can easily take along a few extra guests, and all the amenities needed to spend time out on the road.
Before you step inside notice the outdoor camp kitchen below the bottom bunks in back that slide out. You will find that cooking and dining are convenient and easy with a refrigerator, sink, and stove top outdoors. There is also a front pass-through compartment for all of your camping gear too.
When you step inside you will find ample space to relax and enjoy with a front bedroom to your right including a queen size bed, dual beside wardrobes, plus overhead cabinets for added storage. There are dual sliding doors on either side of the entertainment center that can be closed off for more privacy. The entertainment center features a swivel option for multiple viewing locations. You can watch TV in the main living space during the day, and when you turn in for the night you can catch a little TV before you close your eyes in bed.
In the main living area enjoy the added walking space created from the slide out 88" u-shaped dinette which easily seats four or more for meals, or just hanging out. You even have more storage under each of the dinette seats.
The kitchen is located to the left of the slide out and features an angled counter with double sink, a three burner range with microwave overhead, a refrigerator, and pantry opposite just off the dinette slide. There is also a wardrobe storage closet for hanging clothes just outside of the rear corner bathroom.
There is plenty of sleeping space in this Coachmen Freedom Express with the double bed bunks on the left at the very back of the unit and each include their own window to view out. Plus a convenient bathroom next to the bunks features a tub/shower, toilet, sink with medicine cabinet, and so much more!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $1,000
Sale Price: $12,998
Stock# 59122
Exterior Color: TAN
Interior Color: CASHMERE
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Interior Color | CASHMERE |
| Exterior Color | TAN |
| Hitch Weight | 667 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5263 lbs |
| Cargo Capacity | 2237 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| VIN | 5ZT2FERB0GA023094 |
Freedom Express 257BHS Reviews
-
Nice family RV with lots of storage
2016 Freedom Express 257BHS
What I liked most: The wood finish looks great. The entertainment center has lots of storage with two large cabinets and two small cabinet. The kitchen has lots of storage with three overhead cabinets and 3 lower cabinets 2 drawers.
What I'd improve: There is no toilet paper holder in the bathroom. The silverware cabinet seems an excessive use of space11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


