Used 2016 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 17FB Travel Trailer
SOLD!!
View all Clipper Ultra-Lite Floorplans
2016 17FB Features and Options
This Clipper Ultra Lite travel trailer model by Coachmen features a rear bath layout, a front queen bed, and all the basic amenities to make camping comfortable and fun!
Step inside model 17FB and notice the handy wardrobe to your immediate left. Further in the door in the opposite rear corner find a bathroom with a 36" shower and toilet.
To the right of the entry there is a 28" x 28" booth dinette for two with storage above for your things. Opposite is where you will cook up your meals using the two burner cook-top, single sink, and refrigerator/pantry. There are also overhead cabinets for your dishes and other kitchen items so everything can be neatly tucked away and organized.
In front enjoy a queen size bed with storage above. This end features a curtain that can be pulled across the entire unit for a bit more privacy at night, plus so much more!
Step inside model 17FB and notice the handy wardrobe to your immediate left. Further in the door in the opposite rear corner find a bathroom with a 36" shower and toilet.
To the right of the entry there is a 28" x 28" booth dinette for two with storage above for your things. Opposite is where you will cook up your meals using the two burner cook-top, single sink, and refrigerator/pantry. There are also overhead cabinets for your dishes and other kitchen items so everything can be neatly tucked away and organized.
In front enjoy a queen size bed with storage above. This end features a curtain that can be pulled across the entire unit for a bit more privacy at night, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Sale Price:
$9,900
Joe's Campers
Location: New Ulm, MN
Stock# 1014
Location: New Ulm, MN
Stock# 1014
Stock# 1014
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 17FB Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Hitch Weight | 337 lbs |
| GVWR | 3652 lbs |
| Dry Weight | 2903 lbs |
| Cargo Capacity | 732 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 13" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 5zt2cwfc6gj111014 |
For more information
Contact Us
Clipper Ultra-Lite 17FB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


