Used 2016 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 16B Travel Trailer
NEW ARRIVAL!
A set of bunk beds is the main feature of this 16B Clipper ultra lite travel trailer by Coachmen RV.
When entering the trailer there is a booth dinette at the very front which has storage below the seating, and it makes into a convenient bed at night. There is a TV cabinet that can be viewed from the dinette while eating, or just simply hanging out.
Prepare light meals in the kitchen with the convenience of a two burner range. Plus there is a single sink making cleanup easy too. A storage pantry is also available for dry goods and more.
In the rear corner opposite the bunks is a private toilet and 36" tub/shower for added convenience!
You can also add an optional 48" x 74" bed in front for added sleeping space without adding to the tow length if you like, plus more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 2301A
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 4 |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 290 lbs |
| GVWR | 3510 lbs |
| Dry Weight | 3510 lbs |
| Cargo Capacity | 1072 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 13" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 5ZT2CWEC7GJ110696 |
Clipper Ultra-Lite 16B Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


