Used 2016 Coachmen RV Catalina 333BHKS Travel Trailer
AS IS CAMPER!!! HANDY MAN SPECIAL!!!!****Kitchen Linoleum is cracked, soft spot on kitchen floor by bunk, door-side slide needs motor, off door slide rear wall has a soft spot****
Step inside this Catalina travel trailer model 333BHKS by Coachmen RV featuring a rear bunkhouse, triple slides for added interior space, and a convenient kitchen island, plus outdoor camp kitchen!
As you enter notice the pantry just inside the door to the right. Continuing around the corner there is a TV entertainment center with overhead storage. Next is the bath featuring an angled shower, toilet, and a sink, plus there is a second sliding door that leads directly into the front master bedroom.
The master bedroom can be accessed by the hallway or through the bathroom and features a queen size bed, dual bedside wardrobes, an overhead cabinet, plus pass-through storage beneath on the outside.
Back in the main living area you will find a spacious combined kitchen and living room with dual opposing slides that create an at home open concept feel. There is a three burner range, counter area, microwave oven, and refrigerator slide just to the left of the entry door. A kitchen island offers additional counter space, plus a double sink. An additional pantry is located just off the slide out on the opposite side that features a booth dinette and sofa with overhead cabinets.
The rear of this Catalina is where you will likely find the kids hanging out with a COA Cube futon slide with flip up bunk bed above. On the left side there is a 40" x 74" loft with a TV and wardrobe cabinet below. There is also a wardrobe with drawers, plus an easy store door for loading gear from the outside.
On the exterior there is a standard full size camp kitchen with a refrigerator, sink, grill, drawers, overhead cabinets, and so much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $3,250
Sale Price: $9,250
Stock# W2935A
Interior Color: Truffle, Camel, Fawn, Mocha
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Truffle, Camel, Fawn, Mocha |
| Hitch Weight | 850 lbs |
| GVWR | 10800 lbs |
| Dry Weight | 8390 lbs |
| Cargo Capacity | 2410 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5ZT2CAYB0GT009140 |
Catalina 333BHKS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


