Used 2016 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 249RBS Travel Trailer
Rear Bath, 2 Doors
This double entry Apex ultra lite model 249RBS by Coachmen RV features a rear full bath and a large slide-out which creates a spacious interior.
Step into the front main entry and find a private front bedroom featuring a comfy queen bed with plenty of storage space both above the bed and with two bedside wardrobes. There is an entertainment center on the living room wall just outside the bedroom which can easily be viewed from both the sofa and booth dinette.
Enjoy cooking in the spacious kitchen featuring a refrigerator, 3-burner range and microwave oven and double kitchen sink. There is also a pantry plus overhead cabinets for storage.
The rear of the trailer features a complete full bath with angled shower, sink and linen cabinet, and a private toilet area with access from a second outside door. The perfect feature when you are outside so you don't have to run through the entire trailer to get to the bathroom.
There is also no shortage of storage space. You will find plenty of overhead cabinets, wardrobes, and a pantry inside. You will also enjoy the convenient front pass-thru storage compartment for all of your extra outdoor gear and much more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# CT762504
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4770 lbs |
| Cargo Capacity | 2230 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| VIN | 5ZT2CXPB8GA007491 |
Apex Ultra-Lite 249RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


