Used 2016 Coachmen RV Apex 289TBSS Travel Trailer
2 BEDROOMS WITH BUNKS! ENJOY THE GREAT OUTDOORS!!
Experience comfort, versatility, and family friendly design in the 2016 Coachmen Apex 289TBSS travel trailer. Built with Coachmen's lightweight construction, this unit is easy to tow without sacrificing space or features.
The 289TBSS floorplan is perfect for families or those who love to travel with guests, featuring a private rear bunkhouse with multiple sleeping areas and ample storage, giving everyone their own space to relax. The spacious main living area includes a large slide out, comfortable seating, and a boot dinette, creating an open inviting atmosphere. The fully equipped kitchen offers solid surface countertops, a three-burner cooktop, oven, microwave, and a double door refrigerator. Everything you need to prepare meals on the road. Up front, the private master bedroom includes a walk around queen bed with overhead storage and wardrobe space.
Additional features include a power awning for easy outdoor set up, outdoor entertainment, exterior storage for all your gear, and a bathroom with a full shower and plenty of room to get ready for the day. Whether you're planning weekend getaways r extended trips, this 2016 Coachmen apex 289TBSS delivers comfort, convenience, and value in one well designed travel trailer.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $3,000
Sale Price: $19,900
Stock# 2305
Exterior Color: SILVER
Interior Color: GRAY
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | GRAY |
| Exterior Color | SILVER |
| Hitch Weight | 812 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5965 lbs |
| Cargo Capacity | 1597 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | 2 |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2CXUB3GA008620 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


