Used 2016 Chalet A-Frame XL 1935 Folding Pop-Up Camper
Enjoy the comfort of camping in this A-Frame folding pop-up camper by Chalet. It is easy to get ready, set up, and camp with the XL 1935!
Straight in from the door you will find the kitchen area with a three burner range, refrigerator below the counter, and a double kitchen sink. To the left of the entry door there is a drawer/optional toilet/shower.
Meals can be shared around the front dinette, and at night convert this area into a 46" bed. Along the rear there is a permanent queen bed with storage below, and so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 2C8-5087
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 3 in |
| Ext Height | 6 ft 1 in |
| Int Height | 8 ft 8 in |
| Hitch Weight | 240 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2165 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 15 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
A-Frame XL 1935 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


