Used 2016 Breckenridge Lakeview 40FKBS Destination Trailer
Wide open living space and two slide outs highlight the Breckenridge Lakeview 40FKBS destination trailer.
As you enter the sliding patio doors, you are in the living room with a corner entertainment center to your left. Across the room, a large slide out has a recliner, sofa and a free standing dinette with four chairs.
The kitchen runs along the front and side wall and includes a double sink, four burner range, refrigerator and plenty of counter space.
A side aisle bathroom beyond the living area includes a vanity sink, tub/shower, linen storage and toilet.
The rear bedroom includes a queen bed with nightstands at each side and overhead cabinets within a slide out. There is a chest of drawers, a large closet and a private entry/exit door within the room as well, and more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $1,555
Sale Price: $24,999
Stock# GE303954
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 42 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1726 lbs |
| GVWR | 13000 lbs |
| Dry Weight | 11268 lbs |
| Cargo Capacity | 1732 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 5SFZB4223GE303954 |
Lakeview 40FKBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


