Used 2016 American Coach American Revolution 39A Motor Home Class A - Diesel
BEAUTIFUL!!! GREAT SHAPE!! MUST SEE!!As you enter the American Revolution 39A by American Coach you will find that there are quad slides and a very open and spacious living and kitchen area.
Along one side of the motor home the slide has a dining table and chairs, a pull-out galley extension, three burner range, microwave, double kitchen sink, pantry, refrigerator with ice maker, and additional pantry. The opposite side of the motor home has a slide with a sofa l-transformer with air mattress, and Ekornes Consul Plus chair. Adjacent to the slide there is a 48" LED TV with an electric fireplace below the TV. Featured above the front cab is a 32" LED TV.
The rear bedroom has two slides, a stackable washer and dryer, and a large wardrobe. The king bed and nightstands are on a slide. Across from the bed there is another slide with a 32" LED TV, dresser, and the slide continues into the bathroom with two sink and an overhead cabinet. Also in the bathroom you will find a toilet and shower, plus so much more!
Available options may include: washer/dryer ready, and a king bed with air mattress.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $195,306
Sale Price: $189,850
Stock# HH5726-C
Chassis: Liberty 450
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 38600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Chassis | Liberty 450 |
| VIN | 4UZACGCY5GCHH5726 |
American Revolution 39A Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


