Used 2016 Airstream Sport 16 Travel Trailer
View all Sport Floorplans
2016 16 Features and Options
The Airstream Sport 16 travel trailer is a great travel trailer for a weekend getaway trip.
As you enter the travel trailer, to the right there is a dinette.
The galley has a two burner range with refrigerator under the range, and a single sink.
Next to the sink you will find a closet, and in the rear there is a bed with hampers on either side. Along one wall there is a LED TV.
You will also find a convenient wet bath, and much more.
What Our Customers Are Saying
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Blue Compass RV
Location: Airstream of New Mexico
Stock# UT213020
Location: Airstream of New Mexico
Stock# UT213020
Stock# UT213020
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 16 Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 16 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2860 lbs |
| Cargo Capacity | 640 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| VIN | 1STHRAC15GJ536077 |
For more information
Contact Us
Sport 16 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


