Used 2016 Airstream Interstate Grand Tour Regular Bed Motor Home Class B
"Adventure Awaits—with Special Financing Discounts at Blue Compass RV!"
This Interstate Grand Tour EXT Class B diesel coach offers interior seating for 6 individuals and sleeping accommodations for two.
Step inside and find a convenient conversation area with the driver and passenger seats swiveled around. There is a removable table between the driver and passenger seat which allows for ease while eating or easy ability to play a game. Behind the driver's seat there is a work station and a LED TV.
The galley has a sink, two burner range, and flip-up shelf along one side. The opposite side offers a large pantry and refrigerator with freezer.
As you move toward the rear notice a convenient wet bath on your right which includes a toilet, small sink, and shower.
Continue further back and find another great conversation area that can convert to comfortable sleeping for two. There is a lounge across the back with seating for three, including safety belts, an ottoman with overhead wardrobe, or in place of the overhead wardrobe you can choose an optional seat, LED TV, and an additional seat, plus in the center a removable table, and more!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# CM170902
Chassis: Mercedes-Benz
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9110 lbs |
| Cargo Capacity | 1920 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 14 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 35000 |
| Engine | 3.0L V6 |
| Chassis | Mercedes-Benz |
| VIN | WD3PF4CD3FP173038 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


