Used 2016 Airstream International Serenity International serenity 25 fbq Travel Trailer
A Glamping We Will Go Everywhere Call, Click or Visit Us Today and Find Your Away! Appointments Available Contact Us Today
When you are ready for your next camping trip load up the Airstream International Serenity 25FB travel trailer! This travel trailer features a front bedroom with a queen bed, nightstand on one side of the bed, and a wardrobe with drawers on the other side of the bed. Along one side of the room there is an optional LED TV.
Along the rear wall you will find a dinette. Next to the dinette there is a sofa with a LED TV above the sofa.
The galley has a sink, three burner range, and pantry on one side of the travel trailer. On the opposite side you will find a refrigerator.
In the bathroom there is a private toilet area with a sink and across the hall you will find a shower. The wardrobe next to the shower provides additional storage space, plus more.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $12,000
Sale Price: $52,995
Stock# 95820B
Exterior Color: SILVER
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 5 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | SILVER |
| Hitch Weight | 833 lbs |
| GVWR | 7300 lbs |
| Dry Weight | 5612 lbs |
| Cargo Capacity | 1688 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Generator | no |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | gas/electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | gas/electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1STJFYJ22GJ533944 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


