Used 2016 Airstream International Serenity 27FB Travel Trailer
The International Serenity 27FB travel trailer by Airstream offers a front bedroom with a 60" x 75" bed and nightstands on either side of the bed.
Upon entering the travel trailer, you will notice along the rear wall that there is a dinette. Next to the dinette there is a lounge/bed with a LED TV on the wall next to the lounge.
The galley has a sink, three burner range, and pantry on one side of the travel trailer and a refrigerator on the opposite side.
The bathroom area offers a private toilet area with a sink and across the hallway there is a shower. Next to the shower you will find a large wardrobe which provides additional storage space, plus more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $10,000
Sale Price: $69,950
Stock# 3230
Exterior Color: Silver
Interior Color: Oyster, Espresso, Salsa
| Sleeps | 4 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Oyster, Espresso, Salsa |
| Exterior Color | Silver |
| Hitch Weight | 770 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5824 lbs |
| Cargo Capacity | 1776 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 1STTFYL23JJ544657 |
International Serenity 27FB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


