Used 2016 Airstream International Serenity 23FB (Front Queen Bed) Travel Trailer
The Airstream International Serenity, 23FB travel trailer offers a rear bath and a front bedroom.
As you enter the travel trailer, the bathroom is in the rear. You will find a shower, sink, and toilet.
The galley offers a pantry, sink, three burner range, LED TV, and refrigerator on one side of the travel trailer. The opposite side has a u-dinette which converts into a 39" x 78" bed.
The front bedroom has a bed, wardrobe with drawers, and a nightstand. There is an additional wardrobe next to the refrigerator which provides extra storage, and much more.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# UT360372
| Sleeps | 4 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 467 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4806 lbs |
| Cargo Capacity | 1194 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 1STKFAG28GJ535412 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


