Used 2016 Airstream International Serenity 23D Travel Trailer
"Explore More, Dream Bigger with Airstream."
Start you next weekend travels in the International Serenity 23D travel trailer by Airstream!
As you enter the travel trailer, along the front wall you will find a dinette. Next to the dinette there is a comfortable lounge/bed with a LED TV along the wall.
The galley has a sink, three burner range, and pantry on one side of the trailer. On the other side there is a refrigerator and a microwave above the refrigerator.
In the rear, you will find a bed with a wardrobe next to the bed.
The bathroom has a shower and toilet. Just outside of the bathroom area there is a sink with a wardrobe next to the sink, and much more.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# CT211102
| Sleeps | 4 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4761 lbs |
| Cargo Capacity | 1239 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 21 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 1STCFAG27GJ534465 |
International Serenity 23D Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


