Used 2015 Prime Time RV LaCrosse 318BHS Travel Trailer
Bunk House! Sleeps 10
If you are looking for a model that offers plenty of space, and bunk house for the kids as well as an outdoor kitchen, then you have found it in the 318BHS LaCrosse travel trailer by Prime Time Manufacturing. Even before you enter the 318BHS, you need to check out the outdoor kitchen. You will find a two burner range, refrigerator and sink.
Using the front entrance, you will be in the kitchen area. To the left of the entrance is a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and pantry. The opposite side offers plenty of seating with a u-shaped dinette and a hide-a-bed sofa. You can easily see the front entertainment from anywhere in the kitchen area.
Toward the rear of the travel trailer you will find a bath with a corner toilet, sink, and large tub. There is even a private entrance outside from the bathroom.
The rear bunkhouse is ideal for your kids. You will find a bunk above the outdoor kitchen, toy box, a slide with a sleep & play, and a wardrobe. Your kids will be begging to bring along a friend since there is plenty of room.
The front bedroom offers a queen size bed with two shirt wardrobes. There is also plenty of storage throughout this travel trailer with the overhead cabinets.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $700
Sale Price: $14,900
Stock# 006225
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 840 lbs |
| Dry Weight | 7948 lbs |
| Cargo Capacity | 1655 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15/D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5ZT2LCXB2FB006225 |
LaCrosse 318BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


