Used 2015 Prime Time RV Crusader LITE 27RK Fifth Wheel
As you enter the Crusader LITE 27RK fifth wheel by Prime Time Manufacturing, you will find that the kitchen is located in the rear.
To the left of the entrance there are two recliners. On the opposite side of the fifth wheel there is a slide with a dinette and a hide-a-bed sofa. Next to the slide there is an entertainment center. Along the rear wall of the fifth wheel there is a pantry, refrigerator, three burner range. The l-shaped counter provides additional work space and well as the double kitchen sink.
Stepping up the stairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a storage cabinet, toilet, shower, closet, linen cabinet, and sink.
In the front bedroom you will be greeted with a queen bed. There are nightstands on either side of the bed and an overhead cabinet above the bed.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# S1527677BA
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1279 lbs |
| Dry Weight | 7602 lbs |
| Cargo Capacity | 2477 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| VIN | 5ZT3CSSB2FG117785 |
Crusader LITE 27RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


