Used 2016 Forest River RV Avenger 27DBS Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
The single slide Avenger ATI 27BBS travel trailer by Prime Time Manufacturing offers a great living area and plenty of room for your friends and family.
Inside the model, to the left is a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, pantry, and wardrobe. The opposite side has a slide with a sofa and dinette. You can enjoy watching tv on the entertainment center, which can easily be viewed from the kitchen and living area.
The rear of the travel trailer offers a bathroom with a sink outside of the bathroom. Inside the bathroom you will find a tub, and a toilet.
There is a large double bunk in the rear as well, for added sleeping space for your kids or for friends.
The front of the travel trailer has a queen bed and two closets.
With overhead cabinets throughout the 27BBS Avenger, storage of your necessary items is not a problem.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# UT280270
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 679 lbs |
| Dry Weight | 5766 lbs |
| Cargo Capacity | 1865 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST205/75R14/C |
| VIN | 5ZT2AVSB3GB911180 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


