Used 2015 Pleasure-Way Plateau XL Std. Model Motor Home Class B - Diesel
The Pleasure-Way Plateau XL motor home offers a bit of a wider body style for more room inside the motor home.
As you enter the motor home your eyes immediately go to the sofa and table. The sofa folds down and behind the sofa there is a Murphy bed. Next to the couch you will find a sink, and two burner range. Across from the sink you will notice a nice size TV. The closet provides added storage space. There is also a furnace, microwave, and refrigerator.
In the rear of the motor home you will find the bathroom. Inside the bathroom there is a shower, sink, and toilet.
Above the cab you will find plenty of overhead storage, plus more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 3AR667A
| Sleeps | 2 |
| Ext Width | 9 ft 2 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11010 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 21 gals |
| Tire Size | LT245/75R/16 |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Miles | 90808 |
| VIN | WDAPF4CC9F9606771 |
Plateau XL Std. Model Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


